Stadnina koni huculskich

Stadnina koni huculskich przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej

Od kilku lat przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej działa stadnina koni huculskich. W hodowli znajduje się obecnie 8 klaczy. Konie zostały zakupione jako dwulatki. Obecnie prowadzony jest proces ujeżdżania. Pod czujnym okiem Pana Jerzego Spyry, instruktora jazdy konnej odbywają się już pierwsze jazdy. W dalszej perspektywie planowane jest prowadzenie szkółki jeździeckiej dla uczniów szkoły oraz mieszkańców okolicy a także prowadzenie hipoterapii.

Dzięki obecności koni, uczniowie technikum mogą uczyć się praktycznej części zawodu. Planowane jest także wprowadzenie innowacji pedagogicznej – przedmiotu „Wykorzystanie koni huculskich w rekreacji”. W obecnym roku szkolnym uczniowie mieli również okazję pisać projekt na ten temat i brać udział w konkursie ogłoszonym przez Polską  Fundację Dzieci i Młodzieży „Projekty innowacji technicznych dotyczących rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich  dla uczniów szkół kształcenia zawodowego”

Koń huculski to ustalona rasa konia górskiego, rasa konia domowego, pochodząca od tarpana. Jest to prymitywna rasa koni górskich. Są to konie żywotne, silne i odporne. Używano ich niegdyś głównie jako koni jucznych. Konie tej rasy bez problemów mogły przenosić ciężkie ładunki nawet po wymagających górskich ścieżkach. Rasa tych zwierząt nadaje się do rekreacji, turystyki górskiej, rajdów terenowych i do zaprzęgu. Obecnie, ze względu na swą łagodność i inteligencję, używane są często w hipoterapii.

W latach dziewięćdziesiątych w Polsce wprowadzono Program ochrony zasobów genetycznych koni rasy huculskiej. Powstała ona jako zlepek różnych typów koni, a formowała się pod wpływem specyficznych warunków ich bytowania. Konie te charakteryzują się przebudowanym zadem, bardzo silnym grzbietem, doskonale umięśnionymi lędźwiami, dobrze ustawionymi kończynami i twardymi kopytami. Bardzo dobrze wykorzystują paszę, przy czym są bardzo mało wybredne. Mimo surowych warunków bytowania, odznaczają się bardzo dobrym zdrowiem i świetną kondycją. Zarówno ogiery jak i klacze odznaczają się mocną i jędrną konstytucją, żywym temperamentem, łagodnym usposobieniem i przyjaznym człowiekowi charakterem. Hucuły są rasą o bardzo dobrych predyspozycjach do hipoterapii. Ich wzrost, budowa ciała, cechy psychiczne odpowiadają warunkom hipoterapii. Koń huculski jest wyjątkowo dzielny, wytrzymały, łatwo się uczy, wykazuje dużą odporność na niekorzystne warunki środowiska. Konie te charakteryzują się małą płochliwością, dużym zrównoważeniem, spokojnym temperamentem i przyjaznym stosunkiem do ludzi. Wszystko to składa się na cierpliwość konia, która w hipoterapii jest tak potrzebna.

Konie huculskie w agroturystyce i rekreacji

Konie huculskie chętnie poruszają się kłusem, dorównując w tym dużym koniom. Są doskonałymi stępakami pod wierzch: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Świetnie nadają się pod wierzch, do zaprzęgu i pod rząd  juczny. Konie huculskie są z powodzeniem wykorzystywane do rekreacji, sportu, hipoterapii i psychoterapii. Są bardzo przyjazne o spokojnym i łagodnym charakterze, ale równocześnie o żywym temperamencie. Nie są kłopotliwe w utrzymaniu i obsłudze. Koń ten nie zawodzi zarówno podczas krótkich wycieczek jak i długotrwałych górskich rajdów. Wręcz idealny dla rozwijającej się w Polsce turystyki konnej. Doskonale sprawdza się w różnych typach zaprzęgów, a także wykazuje dzielność jako wierzchowiec dla młodzieży. Również w gospodarstwach rolnych są one poszukiwane ze względu na swą ekonomiczność, gdyż przy swych małych wymaganiach, mniejszą masę ciała rekompensuje sprytem i siłą mięśni. Można przypuszczać, że w przyszłości stanie się bardzo dobrym uzupełnieniem maszyn w gospodarstwach specjalistycznych.