Wydarzenia

III edycja nauki jazdy konnej zakończona

Już po raz trzeci Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością” działające przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej zorganizowało bezpłatną naukę jazdy konnej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gościeradów w ramach realizacji zadania publicznego – „Rekreacyjna jazda konna dla każdego” wspieranego przez Wójta Gminy Gościeradów. Od czerwca do września 2018 r. na terenie szkolnej Stadniny Koni Huculskich odbywały się zajęcia jeździeckie prowadzone przez instruktora jazdy konnej według ustalonego harmonogramu.

Spotkanie podsumowujące realizację projektu miało miejsce 08.10.2018 r. w Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej. Obecni byli: wójt Mariusz Szczepanik, dyrektor Grzegorz Latawiec, instruktor jazdy konnej Jerzy Spyra, członek zarządu stowarzyszenia Mariusz Karkusiewicz, dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach oraz ich rodzice. Młodzi jeźdźcy, w uznaniu za ich zaangażowanie i wytrwałość oraz poziom zdobytych umiejętności, otrzymali pamiątkowe medale, a dla wszystkich zebranych przygotowano słodki poczęstunek.

Liczne grono kursantów – 43 osoby świadczy o potrzebie organizacji takiej formy aktywności fizycznej. Jazda konna podnosi ogólną sprawność fizyczną, zapobiega powstawaniu wad postawy, uczy dyscypliny i szacunku do zwierząt. Jest również atrakcyjnym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Uczestnikom projektu należy życzyć cierpliwości i zapału w dalszym doskonaleniu umiejętności jeździeckich.

Mariusz Karkusiewicz


Nauka jazdy konnej zakończona

Na terenie Stadniny Koni Huculskich przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej odbyły się bezpłatne lekcje jazdy konnej w ramach realizacji zadania publicznego – „Rekreacyjna jazda konna dla każdego” wspieranego przez Wójta Gminy Gościeradów. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością”. To już druga edycja tego typu zajęć adresowana do dzieci i młodzieży z terenu gminy Gościeradów. Bardzo liczne grono uczestników – 60 osób świadczy o potrzebie organizacji takiej formy aktywności fizycznej. Jazda konna podnosi ogólną sprawność fizyczną, zapobiega powstawaniu wad postawy, uczy dyscypliny i szacunku do zwierząt. Jest również atrakcyjnym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego. Zajęcia prowadzone były przez instruktora jazdy konnej w godzinach popołudniowych według ustalonego harmonogramu. Młodzi jeźdźcy rozpoczynali swoją przygodę od zakładania siodła i ogłowia, wsiadania i zsiadania z konia, ruszania i zatrzymania, zmiany kierunków jazdy, by później jeździć w stępie i kłusie. Projekt realizowany był od maja do października 2017 roku. Spotkanie podsumowujące odbyło się 09.10.2017 r. w ZS w Wólce Gościeradowskiej, na którym obecni byli: wójt Mariusz Szczepanik, dyrektor Grzegorz Latawiec, instruktor jazdy konnej Jerzy Spyra, członkowie zarządu stowarzyszenia: Iwona Wojciechowska i Mariusz Karkusiewicz, dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach oraz ich rodzice. Po pokazie umiejętności jeździeckich objętych programem zajęć w wykonaniu Klaudii Łukanty nastąpiło uroczyste rozdanie pamiątkowych dyplomów i słodki poczęstunek. Wielu z uczestników kursu wyraziło chęć kontynuacji jazdy konnej w następnym roku. Życzymy więc cierpliwości i zapału w dalszym doskonaleniu umiejętności jeździeckich.

Mariusz Karkusiewicz

 


„Neogotyk Nadwiślański”
w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta
w Wólce Gościeradowskiej

W dniu 14 maja 2016r. nasza szkoła stała się miejscem konferencji historycznej, której tematem wiodącym był Neogotyk Nadwiślański.
Spotkanie było możliwe dzięki współpracy:
• Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej
• Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłością”
• Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa
• Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
Wśród obecnych znaleźli się m.in.: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu – p. Zbigniew Leziak, wójt gminy Gościeradów i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa – p. Mariusz Szczepanik, p. Dorota Karkusiewicz – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gościeradowie, p. Roman Biss – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, p. Jarosław Czerw – sekretarz Gminy Gościeradów. Gościliśmy również radnych Starostwa Powiatowego w Kraśniku – p. Edytę Dudzińską i p. Stefana Stachulę. Wśród gości znaleźli się też członkowie Rady Gminy Gościeradów, Klubu Seniora, Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa, Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłością”, nauczyciele historii oraz uczniowie i członkowie Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej. Wszystkich, w imieniu gospodarza miejsca – pana dyrektora Grzegorza Latawca powitała p. Iwona Wojciechowska – prezes Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłością”.
Głównym prelegentem był Pan prof. Jerzy Żywicki, kierownik Zakładu Historii Sztuki UMCS w Lublinie.
Program obejmował:
• wykład prof. Jerzego Żywickiego, pt. Neogotyk Nadwiślański
• zwiedzanie wystawy fotografii, pt. Zabytki Sakralne Powiatu Kraśnickiego
• zwiedzanie stadniny koni huculskich w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej
• degustację potraw regionalnych
• zwiedzanie kościołów neogotyckich: w Gościeradowie- Kościół pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i Św. Jana Chrzciciela oraz w Bobach – Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Zebrani wykazali żywe zainteresowanie tematem, co mobilizuje nas do dalszej współpracy
i działań w dziedzinie polaryzowania walorów naszego powiatu.

 

Warsztaty kulinarne „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Zespół Szkół w Wólce Gościeradowskiej – promując zdrowy styl życia – zorganizował dla uczniów szkół podstawowych warsztaty kulinarne.

Do udziału zgłosiły się reprezentacje następujących szkół:
1. Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie, reprezentowany przez: Kingę Skotnicką, Aleksandrę Maziarczyk, Paulinę Puzio i Annę Wojciechowską z opiekunem p. Anną Szczepanik.
2. Zespół Szkół im. Józefa Twaroga, reprezentowany przez: Gabrielę Murgałę, Martynę Kuciapa, Karolinę Krawczyk i Joannę Madejek z opiekunem p. Bożeną Tyzo.
3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mniszku, reprezentowana przez: Maksymiliana Bryczka, Małgorzatę Boroń, Jakuba Dudka i Wiktorię Pietras
z opiekunem p. Krystyną Krzyszkowską.
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Karola Konopki w Szczecynie, reprezentowana przez: Marię Dametko, Ewelinę Zegzułę, Dagmarę Kwapińską i Dawida Kiliańskiego
z opiekunem p. Agnieszką Drwal-Kubik.
Uczniowie prezentowali wykonane przez siebie plakaty na temat zdrowego stylu życia, a następnie pod okiem p. Teresy Domańskiej przygotowywali zdrowe i pełnowartościowe dania, które później wspólnie degustowali.
W dalszej części zwiedzali stadninę koni huculskich w Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej i obserwowali pokaz jazdy konnej w wykonaniu naszej uczennicy – Magdaleny Tyzo, przeprowadzony pod okiem instruktora jazdy konnej.
Ostatnią częścią piątkowego spotkania, amatorów zdrowego stylu życia była wizyta
w rezerwacie przyrodniczym Natalin, w którym ochronie podlega najbardziej wysunięte na północny – wschód naturalne stanowisko jodły pospolitej. Rezerwat ten jest częścią leśnictwa Wolski Bór (Nadleśnictwo Kraśnik). Pod względem wielkości jest jednym
z najmniejszych rezerwatów o charakterze leśnym w Polsce.
Organizatorzy „Warsztatów kulinarnych …” – Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta
w Wólce Gościeradowskiej, Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłością” oraz Starostwo Powiatowe
w Kraśniku.

 

 

Uczniowie klasy I Gimnazjum na tropie Stefana Żeromskiego

W dniach 24-25.09.2015r. nasi uczniowie brali udział w zajęciach wyjazdowych, zorganizowanych w ramach Zielonej Szkoły, pt. Azymut na Żeromskiego. Był on możliwy dzięki dotacji z budżetu Gminy Gościeradów. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością” działające przy naszej szkole.
Uczniowie Zespołu Szkół w Wólce Gościeradowskiej mogli w praktyce wykorzystać swoje teoretyczne możliwości dotyczące określania kierunków świata przy użyciu kompasu oraz czytanie mapy. Umiejętności te zaprezentowali podczas zabawy terenowej, pt. Azymut na Żeromskiego. Uczestniczyli również w rajdzie pieszym i rowerowym, przez co zachęciliśmy ich do uprawiania tego typu turystyki. Elementem Zielonej Szkoły było również zwiedzanie rodzinnego dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz udział młodzieży w warsztatach literackich, pt. Stefan Żeromski – pisarz wobec wyzwań swoich czasów.
Wszystkie zajęcia odbywały się w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach, gmina Masłów. Natomiast tajemnice klejnotów uczniowie mogli zgłębić w Muzeum Minerałów
i skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Wszyscy zabrali ze sobą niezapomniane wspomnienia.

Współorganizator: Stowarzyszenie „Szkołą Przyszłością”

 

Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością”
oraz Stadnina Koni Huculskich
działające przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej zapraszają  dzieci i młodzież uczęszczającą do szkół znajdujących się na terenie gminy Gościeradów na bezpłatną naukę jazdy konnej w ramach realizacji zadania publicznego wspieranego przez Wójta Gminy Gościeradów.

Uczestnicy nauki jazdy konnej są już po pierwszych lekcjach. Młodzi jeźdźcy zaprzyjaźnili się z naszymi hucułami i świetnie dają sobie radę. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i prowadzone są przez instruktora jazdy konnej. Cieszy nas duże zainteresowanie dzieci i młodzieży, jak również ich wielki zapał oraz chęć zdobywania nowych umiejętności jeździeckich.

Młodzi adepci jeździectwa zakończyli naukę jazdy konnej. Projekt o nazwie „Jeździectwo-dyscyplina sportowa dobra dla każdego” prowadzony był przez Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością” oraz Stadninę Koni Huculskich działające przy Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej. Przez sześć tygodni trzydziestu uczestników pobierało bezpłatne lekcje jazdy konnej pod czujnym okiem instruktora pana Jerzego Spyry. Młodym jeźdźcom należą się słowa uznania za ich zaangażowanie i wytrwałość oraz poziom zdobytych umiejętności.

Spotkanie podsumowujące realizację projektu odbyło się 28.10.2016 r. w Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pożegnali się z naszymi hucułami. Wielu z nich  wyraziło chęć kontynuacji jazdy konnej w następnym roku.

Realizacja zadania publicznego pod nazwą „Jeździectwo-dyscyplina sportowa dobra dla każdego” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Gościeradów.

Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły poznawali w Ciekotach krainę Stefana Żeromskiego.

Miejscowość Ciekoty znajduje się w województwie świętokrzyskim, powiecie kieleckim, gminie Masłów, położona jest w sercu Gór Świętokrzyskich, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W Ciekotach część dzieciństwa i wczesnej młodości spędził

Stefan Żeromski. On to właśnie skrawek ziemi w Ciekotach, zwany później Żeromszczyzną, gdzie dziś znajduje się „Szklany Dom” i rekonstrukcja Dworku Żeromskich, nazywał „Ojczyzną swej Duszy”.

Nasz wyjazd był dwudniowy -22 i 23 wrzesień.

W pierwszym dniu, chcąc zaakcentować „Dzień bez samochodu” zorganizowaliśmy rajd pieszy wzdłuż Pasma Klonowskiego, później uczniowie uczestniczyli w grze terenowej „Azymut na Żeromskiego”, dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Kolejny dzień również był bardzo aktywny. Młodzież pod okiem instruktorów Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom”, uczestniczyła w warsztatach bębniarskich i teatralnych, wspięliśmy się na Diabelski Kamień, w Świętej Katarzynie zwiedziliśmy Muzeum Skamieniałości i Minerałów a na zakończenia zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.

Realizacja zadania publicznego pod nazwą „Azymut na Żeromskiego – Zielona Szkoła” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Gościeradów.herb