Wędrówki po Roztoczu.

W dniu 13  maja  2014 r.  uczniowie  3  klasy  Technikum  Żywienia i 2 klasy  Technikum Rolniczego  pod opieką p.  Anny Ośki, p. Teresy Domańskiej oraz p. Iwony Wojciechowskiej wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Roztoczu. Celem podróży był Zwierzyniec nazywany esencją Roztocza. W centralnym punkcie miasta znajduje się kościół św. Jana Nepomucena, zwany potocznie „kościółkiem na wodzie”.

Krasnobród- kraina pachnąca żywicą, to kolejny etap wycieczki. Mogliśmy tam zaczerpnąć wody w kapliczce na wodzie, która ma podobno moc uzdrawiającą. Po drodze mieliśmy okazję oglądać plażę nad Stawami Echo, Roztoczański Park Narodowy, Rezerwat Szumy, który chroni malowniczy krajobraz przełomowego odcinka potoku Szum. Odwiedziliśmy także Susiec- miejsce urodzenia twórcy bardzo znanej polskiej komedii „Sami swoi”. Tam też zwiedziliśmy szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu- Szumy nad Tanwią. Przewodnik bardzo wyczerpująco opowiedział nam o legendach krążących w tych okolicach oraz o zabytkach, kulturze, co warto zobaczyć i zwiedzić.

Z inicjatywy Pani Haliny Zięby (ZDR w Kraśniku)  odwiedziliśmy również gospodarstwo agroturystyczne  „Polana” położone na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy możliwość zapoznania się z uprawą i pielęgnacją winorośli, które znajdują się na zboczu pomiędzy domkami.  Dowiedzieliśmy się również, że w winiarni produkowane są wina wytrawne, zarówno białe jak i czerwone.